Jak wyciągnąć gości na parkiet? Najpopularniejsze zabawy weselne. 
O tym, jak zgromadzeni będą wspominali dzień Twojego ślubu decyduje nie tylko jakość jedzenia czy oprawa wizualna sali. Równie istotnym czynnikiem przesądzającym o świetnej atmosferze przyjęć weselnych są tradycyjne zabawy, jakie prowadzi orkiestra czy wodzirej. Poniżej zestawienie 10 najpowszechniejszych.

Jedzie pociąg z daleka
Chyba każdy, kto chociaż raz w życiu był na przyjęciu weselnym kojarzy tę standardową zabawę polegającą na robieniu ciuchci, łapiąc się za biodra i bujając w rytm szlagieru Ryszarda Rynkowskiego „jedzie pociąg z daleka”. Wraz z kolejnymi zwrotkami piosenki prowadzący pociąg z reguły przyspiesza a z nim wszyscy pozostali uczestnicy zabawy. Im więcej biorących udział w zabawie i im szybsze tempo ciuchci, tym więcej śmiechu.

„Wykupiny”
Tak, zwłaszcza na typowych polskich wsiach, określa się popularny taniec wykupny – zabawę następującą tuż po oczepinach, kiedy to wirującej na parkiecie młodej parze towarzyszą świadkowie dzierżący w dłoniach koszyczki. Kto zechce zatańczyć ze świeżo upieczoną żoną czy mężem musi uiścić opłatę. Zebrane poprzez zabawę pieniądze nowożeńcy mają przeznaczyć albo na podróż poślubną, albo na wyprawę dla dziecka.

Marynarki
W zabawie uczestniczyć ma kilka par, a mężczyźni obowiązkowo muszą mieć na sobie marynarki. Na znak wodzireja panowie ściągają marynarki, przewracają je na lewe strony i szybko przywdziewają ponownie. Pomagają im w tym panie. Która para wyrobi się jako ostatnia, odpada.

źródło: Malexandra.pl
Kółko z zadaniami
Goście tańczą na parkiecie w kole. Najczęściej orkiestra gra walca. Niespodziewanie wodzirej wydaje tańczącym zabawne polecenia – podnieście partnerki, panie siadają na rękach panów, panowie łapią się za ręce, panie wchodzą do środka kółka, szukamy par itd. Ubaw po pachy gwarantowany.

Butelka
W zabawie uczestniczy para młoda – pan młody ma zasłonięte chustką oczy, w dłoni trzyma długopis zwisający na sznurku. Przed nim stawiana jest szklana butelka. Jego małżonka stara się go nakierować, aby po omacku trafił długopisem w butelkę. Zabawa trwa póki panu młodemu nie uda się wykonać zadania.

Prasówka
W zabawie bierze udział tyle par, ile jest chętnych. Każdej wręcza się gazety, które najpierw rozkładane są maksymalnie jak to możliwe. Na nich para tańczy. Na znak wodzireja taniec zostaje zatrzymany a pary mają złożyć gazetę na pół. Po chwili wracają do tańca. Zasada jest prosta – pozostają na parkiecie do czasu, póki nie wyjdą poza gazetę. Orkiestra co chwilę przerywa taniec, nakazując składać gazety. Wygrywa para, która utrzyma się na malutkim skrawku gazety jak najdłużej.

Kuszenie Adama

W zabawie bierze udział kilka par. Każda dostaje jabłko, które następnie zostaje zawiązane na sznurku. Panie dzierżą owoce w dłoniach a zadaniem panów jest zjedzenie jabłka bez pomocy rąk. Wygrywa para, która uwinie się z zadaniem najszybciej.

Wałek
Zabawę rozpoczyna para młoda, która przekazuje pozostałym uczestnikom stojącym w kółku wałek do ciasta. Wałek nie może upaść, ale i nie może być dotknięty rękoma. Wodzirej wymyśla różne sposoby jego trzymania – pod pachą, między kolanami, na zgięciu łokcia, pod brodą. Dla utrudnienia biorący udział w zabawie muszą tańczyć w rytm granej przez orkiestrę muzyki.

Fanty
Zabawę rozpoczyna kradzież buta panny młodej. Wyzwaniem pana młodego ma być wykupienie pantofelka małżonki. Najczęściej odzyskanie fantu jest równoznaczne z okupem w postaci butelki wódki dla gościa, który zabrał buta. Do zabawy włącza się wodzirej i orkiestra, śpiewając „Panie Młody nie bądź Felek wykup Młodej pantofelek, pantofelek jest malutki i kosztuje litra wódki."

Chłopiec czy dziewczynka
Na środek parkietu wychodzą nowożeńcy, którzy deklarują jak liczne potomstwo planują. Po deklaracji siadają na krzesłach, plecami do siebie. Zaczyna grać muzyka. Po chwili wodzirej przerywa granie orkiestry i para ma się do siebie odwrócić. Jeżeli oboje popatrzą w tym samym kierunku, mogą spodziewać się chłopca, strony przeciwne wróżą dziewczynkę. Odwracanie się powtarzane jest tyle razy, ile dzieci zdeklarowali się mieć nowożeńcy.

I tak oto najpopularniejsze zabawy weselne które napewno rozkręcą zabawę i pozostawią wspaniałe wspomnienia na długie lata.

źródło: Malexandra.pl

Inspiracje i porady

Kontakt

Masz pytania? Skontaktuj się z nami:

phonetel. 531 201 601

emaile-mail: kontakt@slubiweselle.pl

Znajdziesz nas również na:

facebookgoogle pluspinterest